اولین کنفرانس ملی حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدار

[ad_1]

اولین کنفرانس ملی حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، 23 آذرماه در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

دکتر حیدر محمدزاده سالطه، دبیر علمی اولین کنفرانس ملی “نقش حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی”  در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ارتباط ضعیف میان صنعت و دانشگاه در ایران گفت: متاسفانه فرهنگ کار سیستمی و مشارکتی در کشور ما بسیار پایین بوده و ارتباط بسیار ضعیف بین صنعت و دانشگاه موجب شده تا شاغلان در حرفه‎های مختلف، سیستم حسابداری دانشگاهی و به‌روز را قبول نداشته باشند و به همین ترتیب نیز دانشگاهیان نیز سیستم سنتی مورد استفاده توسط شاغلان را قبول ندارند که این امر موجب بروز مشکلات زیادی در حوزه حسابداری و مالی در سطح کشور شده است.

وی اظهار کرد: برخی شرکت‎های خصوصی به جای حسابدار به دنبال کسی هستند که حساب‌ساز بوده و صرفا نقد کردن چک و پرداخت حقوق را بلد باشد و راهی برای فرار از مالیات پیدا کند. 

وی گفت: بودجه‌ریزی عملیاتی در دستگاه‎های دولتی صحیح نبوده و مدیریت چاپلوسی جای عملکرد مبتنی بر شایسته سالاری را گرفته است، برای پر کردن شکاف بین جامعه‎ دانشگاهی و صنعت باید از دانشگاهیان و فارغ التحصیلان استفاده کرده و از سیستم‌های به‌روز بهره‌مند شد.

 

دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: بخش دولتی و صنعت باید از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به عنوان نمایندگان جامعه‎ علمی حمایت کند. در اکثر موارد کارخانجات اعم از دولتی و خصوصی حتی اجازه‎ کارآموزی به دانشجویان را نیز نمی‎دهند و راضی به ارائه‎ اطلاعات به دانشجویان نمی‎شوند.

 

وی با مقایسه‎ وضعیت حسابداری در ایران با کشورهای اروپایی، گفت: سیستم حسابرسی و اقتصاد در کشورهای اروپایی شفاف بوده و ایران حدود نیم قرن از این کشورها عقب مانده است؛ به طوری که ثبات قیمت در کشور ما کم بوده و نرخ تورم بالاست و پیاده‌سازی گزارشگری مالی بین‎المللی در ایران نتیجه‎ای نخواهد داشت.

 

وی بیان کرد: فونداسیون‎های اقتصادی و نهادهای تدوین کننده استانداردهای حسابداری باید اصلاح شوند. همچنین تعامل بین دولت، حرفه و مصرف کننده نیز باید وجود داشته باشد و حرفه از سیطره‎ دولت خارج شود.

 

محمدزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جزئیات برگزاری اولین کنفرانس ملی حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه‎ پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به این که حسابداری و اقتصاد دوقلوهای همسو به شمار می‌‏آیند، برگزاری چنین همایش‌هایی با تاکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی و اشتغال باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 

وی افزود: مدیریت مالی و بورس، حسابداری، مدیریت و توسعه‎ حسابداری در ایران و معرفی ابزارهای گزارشگری مالی از جمله موضوعات سخنرانی‎ها در این همایش است که چهره‎های ماندگار حسابداری کشور همچون «پروفسور محمد نمازی»، «رسول برادران حسن‌ زاده»، «دکتر حسین عبد تبریز» و «دکتر ناصر پرتوی» در این همایش به ایفای سخنرانی خواهند پرداخت.

 

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد رشته‎ حسابداری در دانشگاه تبریز بیان کرد: گروه حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی تبریز یکی از دانشگاه‎های مطرح در سطح کشور بوده و در دانشگاه تبریز به عنوان دانشگاه مادر هنوز این رشته ایجاد نشده است و بهتر است این رشته از همان سطح کارشناسی در این دانشگاه تاسیس شود.

 

به گزارش ایسنا، در حاشیه این کنفرانس علمی، دو کارگاه نیز در پانل‎های جداگانه با «موضوع کارگاه هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت ‌و بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در بخش عمومی و نظام حسابرسی تعهدی» برگزار می‎شود.

 

انتهای پیام

[ad_2]
مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

تولید هیدروژن خالص با کارایی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

[ad_1] محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با هدف تکیه بر سوخت‌های پاک، هیدروژن خالص را با یک فرایند شیمیایی ...

سومین سمپوزیوم ایمونوسل‌تراپی در سرطان برگزار می‌شود

[ad_1] سومین سمپوزیوم ایمونوسل تراپی در سرطان با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی برگزار می‌شود. به گزارش ...

ثبت انجمن‌های علمی گروه پزشکی در سامانه ثبت شرکت‌ها تسهیل می‌شود

[ad_1] رئیس کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی با بیان این‌که ثبت انجمن‌های علمی گروه پزشکی در سامانه ثبت شرکت‌ها تسهیل می‌شود، ...