برگزاری مرحله نهایی مسابقات ملی ربات آبزیان در واحد علوم و تحقیقات

[ad_1]

مرحله نهایی از نخستین دوره مسابقات ملی ربات آبزیان با حضور اساتید دانشگاهی و تعدادی از شخصیت‌های کشوری و لشگری، سه‌شنبه 24 آبان ماه جاری در مجتمع ورزشی فتح واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر امیرحسین جاوید، دبیر مسابقات ربات آبزیان واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد گفت: ربات آبزیان موضوعی جدید در دنیا است که اخیرا به آن توجه ویژه‌ای شده است، واحد علوم و تحقیقات نیز در این زمینه با برگزاری اولین دوره این مسابقات نشان داد که نگاهی ویژه به این نیاز کشور دارد.

دبیر مسابقات ربات آبزیان افزود: در مرحله اول این مسابقات که بحث طراحی مدنظر بود، شش تیم توانستند با کسب امتیازهای لازم به مرحله بعدی راه پیدا کنند. با اینکه بنابر درخواست تیم‌های راه یافته به مرحله دوم، در چندین نوبت اقدام به جابجایی در زمان برگزاری بخش عملی شده است، متأسفانه تاکنون تنها سه تیم “اکتاگون”، “شارک” و “مانتاریکا” رسما اعلام آمادگی کرده و تیم نوشهر انصراف خود را اعلام داشته است. تیم “نون” از دانشگاه مالک اشتر و تیم “آرتمیس” از دانشگاه اراک هنوز وضعیت حضور خود را مشخص نکرده‌اند.

وی ادامه داد: مرحله عملی این دوره از مسابقات شامل 5 بخش خواهد بود. بخش اول تست معادله حرکت است که ملاک کسب امتیاز در این مرحله تشابه ضرایب معادله حرکت ربات با آبزی زنده است. در بخش دوم تست سرعت صورت خواهد گرفت و ملاک کسب امتیاز در این مرحله طی کردن مسافت در مسیر مستقیم با طول 31 متر در کمترین زمان ممکن است.

دکتر جاوید افزود: در مرحله سوم حرکت زیگزاک و دوار مورد ارزیابی قرار گرفته و ملاک کسب امتیاز انجام مرحله بطور کامل و بدون برخورد با موانع است. در مرحله چهارم به دنبال ارزیابی تشخیص هدف ربات‌ها هستیم که ملاک کسب امتیاز در آن، تشخیص گوی نارنجی رنگ به قطر ۵۰ سانتی‌متر از فاصله ۱۰متری  و رسیدن به فاصله تعیین شده از آن و یا تشخیص حلقه نارنجی به قطر داخلی نیم متر از فاصله ۱۰ متری و عبور از میان آن توسط ربات‌ها است. مرحله آخر به تست قدرت و توان مصرفی ربات‌ها اختصاص یافته که ملاک کسب امتیاز،  عدم اتمام باتری در طول مسیر است.

وی تصریح کرد: بعد از اتمام مسابقات در روز سه‌شنبه، هیأت داوران پس از بررسی انجام مراحل مسابقه توسط تیم‌ها، اقدام به انتخاب تیم‌های برتر این دوره از مسابقات ملی ربات آبزیان خواهند کرد که نتایج و اختتامیه این دوره از مسابقات روز چهارشنبه، 24 آبان ماه جاری در سالن همایش دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات اعلام و به برترین‌های این رقابت‌ها  تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، در مرحله اول مسابقات ربات آبزیان که برای اولین بار توسط واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، حدود 13 تیم برای حضور اعلام آمادگی کردند که از این میان 9 تیم توانستند در زمان تعیین شده طرح‌های خود را به دبیرخانه این مسابقات ارائه دهند. پس از بررسی و داوری، 6 تیم به مرحله نهایی مسابقات ملی ربات آبزیان راه پیدا کردند.

انتهای پیام

[ad_2]
مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

بانکداری اینترنتی

اینترنت بانک ، امکاناتي از قبيل دريافت موجودي به صورت آنلاين، انتقال وجه بين کليه حساب ها در بانک ، ...

مقابله با حملات سایبری

گروهی متشکل از 34 شرکت فناوری دنیا ، تفاهم نامه ای با موضوع حفظ امنیت سایبری کابران را به امضا ...

ویژگی های نسخه جدید تلگرام

چند روز اخیر تلگرام نسخه جدیدی را به نام tellegram X منتشر کرده است که به گفته دوروف مدیر این ...