تامین انرژی حسگر نظارت بر سلامت با گرمای بدن


محققان موسسه فناوری جورجیا به سرپرستی کیارش گردیز دانشمند ایرانی دانش‌آموخته دانشگاه تهران موفق به طراحی یک پوشش ناظر بر سلامت شده‌اند که انرژی آن با حرارت بدن تامین می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از ژورنال فیزیک کاربردی، محققان موسسه فناوری جورجیا در آمریکا با استفاده از پلیمرهای رسانای انعطاف‌پذیر، یک وسیله پوشیدنی تولید کرده‌اند که می‌تواند با استفاده از حرارت بدن اطلاعات حیاتی نظیر وضعیت ضربان قلب و فشار خون را اعلام کند.

یکی از قابلیت‌های این اختراع این است که می‌توان برای داشتن ولتاژها و قابلیت‌های مختلف آن را در اندازه‌های مختلف برش داده و مورد استفاده قرار داد.

اساس کار این وسیله بر پایه ژنراتورهای ترموالکتریکی استوار است که می‌توانند بر روی صفحه‌های منعطف پلیمری و با استفاده از چاپ جوهرافشان تعبیه شوند.

ژنراتورهای ترموالکتریکی حرارت را مستقیما به الکتریسیته تبدیل می‌کنند و دهه‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند اما جنس آنها از مواد غیرارگانیک و خطرناک برای بدن انسان بوده است و اکنون این تیم تحقیقاتی موفق شده است که از نمونه‌های سازگار با بدن انسان را به صورت یک وسیله پوشیدنی تولید کند که منبع تامین انرژی آن نیز حرارت خود بدن باشد.

در طراحی این وسیله از پلیمرهای نوع N و نوع P به طور متناوب استفاده شده است که با قرار دادن نقاط پلیمری در نزدیکی هم مقاومت کلی کاهش یافته و میزان بازدهی الکتریکی تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

کیارش گردیز یکی از دو محقق ارشد این پروژه گفت: به جای اتصال نقاط پلیمری با یک الگوی سیم کشی سنتی، ما از الگوهای سیم کشی بر اساس منحنی‌های پر شدن فضا مانند “الگوی هیلبرت” که یک منحنی پر شدن فضاست، استفاده می‌کنیم.

وی افزود: مزیت الگوهای هیلبرت این است که اجازه می‌دهد  درجه حرارت به صورت یکنواخت‌تر در دستگاه توزیع شود.

محققان این پروژه اعلام کرده‌اند که قصد دارند این حسگرهای پوشیدنی را به گونه‌ای آماده‌سازی کنند که افراد بتوانند در لباس‌های خود آنها را تعبیه کرده و به صورت روزمره مورد استفاده قرار دهند.

میزان توان مورد نیاز این حسگرها در حد میلی‌وات و میکرووات است و تنها چالش آنها این است که تا چه حد بتوانند در برابر رطوبت بدن و عرق مقاومت کنند و قرار است برای بهتر شدن عملکرد این حسگرها و خنک کردن آنها تلاش شود.

نتایج این تحقیق در ژورنال بین‌المللی فیزیک کاربردی منتشر شده است.

انتهای پیام


مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

تایید 40 پتنت برای ثبت بین‌المللی از سوی کانون پتنت معاونت علمی

مدیر کانون پتنت از تایید 40 پتنت برای ثبت بین‌المللی در 6 ماه نخست امسال گزارش داد تا یکی از ...

رخداد بزرگترین زلزله هفته در استان کرمان/ثبت زلزله 3 ریشتری در جمکران

جمکران در هفته گذشته زلزله 3 ریشتری را تجربه کرده، ضمن آنکه زلزله بزرگی با بزرگای 4.7 و 5.2 ریشتر ...

همکاری‌های علمی و فناوری با ازبکستان توسعه می‌یابد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، توسعه مناسبات علمی و دانشگاهی را یکی از زمینه‌های همکاری بین ایران و ازبکستان ...