تلاش متخصصان ایرانی برای بازرسی خطوط انتقال برق با پهپادها


متخصصان ایرانی در اکنون بررسی بهره گیری از پهپادها در بازرسی خطوط انتقال برق به ویژه در مناطق صعب العبور هستند.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه توانیر در اکنون بررسی استفاده از پهپادها در بازرسی خطوط انتقال برق است.

بر  این اساس، کنترل‌پذیری و مانور مناسب، مقاومت در برابر خطاها، مداومت پروازی، ارتفاع مناسب پروازی، دوربین مناسب با قابلیت نزدیک کردن عکسهای (زوم)، سیستم ارتباطی مناسب، مانیتورینگ برخط و… از جمله ویژگی‌های سیستم‌های عمود پرواز یا پهپادها به شمار می‌رود.

با توجه به این ویژگی‌ها، سه تن از محققان شرکت برق منطقه‌ای فارس طرح استفاده از نوع خاصی از پهپادها را در بازرسی خطوط انتقال برق در اکنون اجرا دارند.

بر اساس مطالعه انجام شده توسط متخصصان این شرکت که در قالب مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی برق ارائه شده است، طول زیاد خطوط شبکه، گستردگی جغرافیایی و عبور از مناطق صعب‌العبور و عمر بالای شبکه از دلایل بازرسی خطوط انتقال برق به شمار می‌رود.

محمدتقی رئیسی، نوید اقتدارپور و مهدی توکلی از پژوهشگران و کارشناسان برق منطقه‌ای فارس با بررسی روی سیستم های عمودپرواز (پهپادها) عنوان کردند: در اکنون حاضر بازرسی خطوط انتقال برق کشور به روش قدیمی و به صورت بازدید صعودی و عمومی انجام می‌شود.

بر اساس این مطالعه انجام شده، سرعت و دقت کم، هزینه زیاد، احتمال آسیب دیدگی نیروی متخصص و … از جمله معایب استفاده از روش‌های مرسوم کنونی در بازدید خطوط انتقال برق است.

این درحالی است که بازدید از خطوط انتقال برق توسط پهپادها مزایای بسیار بیشتری نسبت به روش‌های کنونی دارد که از آن جمله می‌توان به افزایش دقت و سرعت بازرسی از خطوط، امکان بازرسی در شرایط برق‌دار، کاهش صدمات جانبی نیروهای متخصص، آشکارسازی عیوب غیرقابل تشخیص در روش‌های مرسوم و امکان بررسی شرایط محیطی و ارزیابی وضعیت آنها اشاره کرد.

انتهای پیام


مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

علم ژنتیک در ایران مغفول مانده است

عضو هیأت علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ژنتیک علمی است که در ...

استارتاپ‌ها می‌توانند انقلاب بزرگی در حوزه اشتغال و اقتصاد کشور ایجاد کنند

رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه استارتاپ ها دارای خاصیت خلاقیت و ...

آیا از یخچال صندوق دار خودران چیزی شنیده اید ؟!

هر لحظه و هر ثانیه با پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری در وسایل و لوازم الکترونیکی و غیر الکترونیکی ایجاد می ...