ذخیره‌سازی 1800 نمونه خون بندناف در آذربایجان غربی

[ad_1]

‌رئیس بانک خون بندناف رویان آذربایجان غربی از ذخیره‌سازی یک هزار و 800 نمونه خون بندناف در این استان گزارش داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا سام در جمع خبرنگاران به سهم آذربایجان غربی در بانک خون بندناف اشاره کرد و گفت: درحال حاضر تعداد نمونه‌های خون بندناف ذخیره شده در آذربایجان غربی یک هزار و 800 نمونه است.

وی افزود: طی یک سال اخیر 3 مورد از نمونه‌های ذخیره شده خون بندناف پیوند انجام شده است.

سام با اشاره به ویژگی‌های منحصربه فرد سلول‌های بنیادی خون بندناف و توانایی این سلول‌ها در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج تصریح کرد: سرطان‌های خونی، کم خونی مادرزادی، کمبود پلاکت، تالاسمی، کم کاری مغز استخوان از جمله بیماری‌هایی است که از طریق سلول‌های بنیادی خون بندناف قابلیت درمان دارند.

وی از امکان درمان 70 نوع بیماری به کمک این سلول‌های بنیادی در کشورهای مختلف دنیا اشاره کرد و افزود: در ایران نیز تلاش برای گسترش دامنه استفاده از این سلول‌ها همچنان ادامه دارد که تاکنون از این سلول‌ها برای درمان 10 نوع از بیماری‌های صعب‌العلاج استفاده شده است.

رئیس بانک خون بندناف رویان آذربایجان غربی با اشاره به مزایای ذخیره کردن خون بندناف نوزادان و مقایسه با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان خاطرنشان کرد: جمع آوری خون بندناف نوزادان خطری برای نوزاد و مادر نداشته و روشی تهاجمی برای بدن محسوب نمی‌شود و در این روش نیاز به قرابت صددرصدی ژنتیکی بین گیرنده و دهنده نیست.

وی افزود: خون بندناف غنی از سلول‌های بنیادی است که قابلیت درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج را دارا بوده و درست نیست که به صورت زباله بیولوژیک دور انداخته شود.

رئیس بانک‌ خون بندناف رویان آذربایجان غربی هزینه اولیه عضویت در بانک خون بندناف رویان در آذربایجان غربی را حدود دو میلیون 500 هزار تومان عنوان کرد و افزود: پرداخت این مبلغ که برای نگهداری 25 ساله سلول‌های بنیادی خون بندناف در نظر گرفته شده است که برای نگهداری سالانه این سلول‌ها 120 هزار تومان نیز پرداخت کنند.

سام بر لزوم اهمیت فرهنگ‌سازی ذخیره کردن خون بندناف نوزادان در بین خانواده‌ها به‌ویژه زوج‌های جوان تاکید و اظهارکرد: بهتر است افرادی که به‌زودی صاحب اولاد می‌شوند با حضور در مراکز ذخیره سازی خون بندناف ضمن تشکیل پرونده آزمایشات لازم را به انجام برسانند تا متخصصان این مرکز در زمان وضع حمل در بیمارستان حضور یافته و اقدام به نمونه گیری خون بندناف نوزاد نمایند چرا که این ذخیره سازی تأثیر غیرقابل کتمانی در تسهیل درمان نوزادان در آینده دارد.

رئیس بانک خون بندناف رویان آذربایجان غربی با بیان اینکه خوشبختانه میزان نمونه‌های کنسل شده از خون بندناف در استان در کمترین حد است گفت: نمایندگی خون بندناف آذربایجان غربی جز استان‌های برتر طی دو سال گذشته معرفی شده است.

وی افزود: فعالیت‌های بانک خون بندناف رویان آذربایجان غربی در سه شهر ارومیه، بوکان و مهاباد انجام می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]
مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

ویژگی های نسخه جدید تلگرام

چند روز اخیر تلگرام نسخه جدیدی را به نام tellegram X منتشر کرده است که به گفته دوروف مدیر این ...

تولید هیدروژن خالص با کارایی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

[ad_1] محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با هدف تکیه بر سوخت‌های پاک، هیدروژن خالص را با یک فرایند شیمیایی ...

سومین سمپوزیوم ایمونوسل‌تراپی در سرطان برگزار می‌شود

[ad_1] سومین سمپوزیوم ایمونوسل تراپی در سرطان با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی برگزار می‌شود. به گزارش ...