فعالیت بیش از 20 شرکت دانش‌بنیان در استان اردبیل

[ad_1]

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل از فعالیت بیش از 20 شرکت دانش‌بنیان در استان اردبیل گزارش داد.

به گزارش ایسنا، عبدالقیوم قلیپوری در نشست با خبرنگاران در محل جدید پارک علم و فناوری استان اردبیل اظهار کرد: علاوه بر این 20 شرکت، بیش از 80 واحد فناور در صف ارزیابی معاونت علمی وفناوری ریاست‌جمهوری برای اخذ مجوز دانش‌بنیان هستند. 

وی با اشاره به اینکه این فرآیند در استان اردبیل به صورت روان ادامه دارد، تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان باید در بین مردم شناخته شوند و فارغ‌التحصیلان و تحصیل‌کردگان ما از این امر نباید غفلت کنند. 

رئیس پارک علم و فناوری استان با تبریک فرا رسیدن هفته دولت، پارک علم و فناوری را ثمره تلاش‌ دولت در استان‌ها اعلام کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری در حوزه‌های مختلف کارکردهای مدرن و فراوانی دارند و هدف ما در استان اردبیل این است تا اکوسیستم فناوری را تشکیل داده و در ابعاد نرم‌افزاری و سخت‌افزاری وارد عمل شویم.

قلیپوری با یادآوری اینکه مراکز نوآوری و خلاقیت در آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تشکیل شده است، افزود: ماحصل تلاش‌های ما برگزاری همایش‌های مختلف و استارتاپ‌هاست که با جدیت این فعالیت‌ها دنبال می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امسال سه مرکز رشد را در استان اردبیل راه‌اندازی کرده‌ایم که یک مورد مرکز رشد جامع استان اردبیل در راستای ارتباط دادن اکوسیستم بین‌المللی است.

قلیپوری با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری باید در شأن مردم استان باشد، اضافه کرد: علاوه بر مرکز رشد جامع استان، مرکز رشد تخصصی کشاورزی با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان در شهرک کارشناسان راه‌اندازی شده است. 

وی همچنین یادآور شد: مرکز رشد پیام نور با تحت پوشش قرار دادن جامعه دانشگاهی پیام نور تشکیل شده است.

قلیپوری با یادآوری اینکه پارک علم و فناوری استان اردبیل در سطح ملی بعنوان الگو و مدل مطرح شده است، ادامه داد: اجزای اصلی اکوسیستم فناوری در این پارک تعریف شده به طوری‌که قبل از آن بحث‌های فناوری، دانش‌بنیان و… وجود نداشت؛ اما امروزه با همه‌گیر شدن بحث دانش‌بنیان و آشنایی مردم با آن مفهوم علم و فناوری در جامعه تسری یافته است.

وی اظهار کرد: با افزایش مطالبات و  انتظارات و درخواست‌ها از پارک علم و فناوری، ما مجبور شدیم برای گسترش فعالیت‌های خود ساختمان جدیدی را برای استقرار پارک علم و فناوری استان اجاره کنیم.

قلیپوری شهرک‌های صنعتی را یکی از اجزای اصلی اکوسیستم فناوری اعلام کرد و گفت: محدوده پارک علم و فناوری از قوانین منطقه آزاد و تجاری صنعتی برخوردار است و برای اینکه بتوانیم دامنه فعالیت خود را گسترش دهیم، یک زون فناوری صنعتی را در اختیار گرفته‌ایم.

وی یکی دیگر از اجزای اصلی اکوسیستم فناوری را که بسیار مغفول مانده، بازار اعلام کرد و یادآور شد: اکوسیستم فناوری در استان جایگاه خود را به دست آورده و در اکنون حاضر به یک سیستم پویا و زنده تبدیل شده که در کنار آن ارزش افزوده را نیز پیگیری می‌کنیم. 

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ما با حداقل نیرو و حداکثر تلاش، فعالیت‌های داخل سازمانی، استانی، ملی و بین‌المللی را ساماندهی کردیم که در کنار آن معرفی سازمان را در رأس امور قرار داده‌ایم. 

قلیپوری با تاکید بر اینکه مردم تمام استان‌ها باید از توسعه فناوری برخوردار باشند، تصریح کرد: دیدگاه توسعه استان را در ایجاد پارک علم و فناوری در نظر گرفته‌ایم و در تلاش هستیم در شهرستان‌ها نیز مراکز رشد اقماری را تشکیل دهیم.

وی اضافه کرد: در همین راستا به فرمانداری‌ها ابلاغ کردیم تا نسبت به ایجاد مراکز رشد اقماری اقدام کنند که تاکنون شهرستان‌های پارس‌آباد و نمین نسبت به این امر اعلام آمادگی کرده و قرار است در زمینی به مساحت 30 هکتار در پارس‌آباد این مرکز رشد ایجاد شود. 

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل با اشاره به اینکه در سطوح ملی و بین‌المللی نیز پارک علم و فناوری استان حضوری فعال داشته است، ادامه داد: هفتم شهریور سفیر آذربایجان به همراه هیأت علمی با سفر به ایران و اردبیل از ما درخواست همکاری در راستای ایجاد تکنوپارک را خواهند کرد و ما بسیار خوشحالیم که بتوانیم در سطح بین‌المللی نیز عمل کنیم و اسم اردبیل را در سطح ملی و بین‌المللی به اوج برسانیم.

قلیپوری با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان باید به سمت ارزش افزوده حرکت کنند، اظهار کرد: استراتژیکی‌ترین محصول استان اردبیل که سیب‌زمینی است، در سال‌های گذشته به صورت خام از دست کشاورز خارج می‌شد، اما ما با کمک فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان تولید نشاسته از سیب‌زمینی را اجرایی کردیم که این امر حرکتی بزرگ در راستای ارزش افزوده است. 

وی دومین خصلت شرکت‌های دانش‌بنیان را بعد از ایجاد ارزش افزوده، تخصص‌گرایی اعلام کرد و گفت: ‌در پارک علم و فناوری 54 واحد فناور مستقر شده و به دلیل درخواست‌های فراوان برای ایجاد این واحدها، با نقل مکان به ساختمان جدید در نظر داریم فعالیت‌های پارک علم و فناوری را گسترش دهیم. 

قلیپوری تصریح کرد: وزارت علوم از پارک علم و فناوری اردبیل درخواست اساسنامه پردیس فناوری کرده که این مهم به دلیل افزایش دانش تخصصی و فعالیت‌های منحصر به فرد پارک علم و فناوری اردبیل است.


انتهای پیام

[ad_2]
مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

بانکداری اینترنتی

اینترنت بانک ، امکاناتي از قبيل دريافت موجودي به صورت آنلاين، انتقال وجه بين کليه حساب ها در بانک ، ...

مقابله با حملات سایبری

گروهی متشکل از 34 شرکت فناوری دنیا ، تفاهم نامه ای با موضوع حفظ امنیت سایبری کابران را به امضا ...

ویژگی های نسخه جدید تلگرام

چند روز اخیر تلگرام نسخه جدیدی را به نام tellegram X منتشر کرده است که به گفته دوروف مدیر این ...