فقط دانستن سازوکار تجاری‌سازی کافی نیست/دانشگاه‌ها باید فناور باشند


رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه پوترا مالزی ضمن بیان اینکه فقط دانستن سازوکار تجاری‌سازی کافی نیست،‌گفت: در حوزه دانش باید مباحث نوآوری را بومی‌سازی کرده و سپس روندهای بومی‌شده را توسعه داد.

دکتر سمسیلا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص رابطه دانشگاه و صنعت، اظهار کرد: زمانی که می‌خواهیم دو بخش مختلف را به‌هم مرتبط کنیم، باید یک ایده مشترک داشته باشیم.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه پوترا مالزی افزود: درواقع هر دو بخش باید به این مساله اعتقاد داشته باشند که نیاز به نوآوری و تجاری‌سازی دارند و برای دستیابی به موفقیت نیازمند کمک یکدیگر هستند.

وی ادامه داد: پس از رسیدن به ایده‌ای مشترک باید در خصوص نحوه همکاری و توسعه مدل‌ها و رویکردهای همکاری مذاکره انجام شود.

سمسیلا تصریح کرد: مدیران هر دو بخش باید بدانند که مهم‌ترین قسمت همکاری انتقال دانش به یکدیگر است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه پوترا مالزی تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید بدانند که فقط دانستن سازوکار تجاری‌سازی و های‌تک کافی نیست، بلکه باید فناور باشند. این مهم است که بدانند چگونه مالکیت فکری را به مرحله استفاده کردن و ثبت کردن برسانند.

وی با بیان اینکه افراد می‌توانند در این زمینه جریان‌سازی کنند، گفت: ساختن استخری از استعداد بدون فعال کردن بخش تجاری‌سازی نمی‌تواند چندان دارای اهمیت باشد.

سمسیلا با تاکید بر ضرورت حضور سرمایه‌گذاران در اکوسیستم تبدیل فناوری به محصول، اظهار کرد: البته فقط حمایت مالی نمی‌تواند به تنهایی کمکی به این حوزه کند، بلکه باید با ایجاد سیستم‌هایی، بازاریابی آنلاین نیز انجام دهند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه پوترا مالزی افزود: در دنیای علم، ارتباطات بین‌المللی مهم است؛ البته هر کشوری اکوسیستم مخصوص خود را دارد، به عنوان مثال ما در مالزی برای بحث‌های مربوط به نوآوری از موسسه SRI امریکا کمک می‌گیریم و سپس بومی‌سازی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دولت مالزی از مباحث علمی حمایت همه‌جانبه می‌کند، گفت: پس از بومی‌سازی، روندهای خود را توسعه داده و در مسیر پیشرفت حرکت می‌کنیم.

انتهای پیام


مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

علم ژنتیک در ایران مغفول مانده است

عضو هیأت علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ژنتیک علمی است که در ...

استارتاپ‌ها می‌توانند انقلاب بزرگی در حوزه اشتغال و اقتصاد کشور ایجاد کنند

رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه استارتاپ ها دارای خاصیت خلاقیت و ...

آیا از یخچال صندوق دار خودران چیزی شنیده اید ؟!

هر لحظه و هر ثانیه با پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری در وسایل و لوازم الکترونیکی و غیر الکترونیکی ایجاد می ...