6 محور کلیدی برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان

[ad_1]

معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ضمن بیان اینکه 6 محور کلیدی برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد، گفت: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است؛ زیرا این نیرو فرآوری نشده و باید جریانی را برای استحصال نیروی انسانی شروع کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر مهدی الیاسی امروز در پنجمین مجمع اقتصاد فناوری نانو با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان ما کماکان اقتصاد گلخانه‌ای است، اظهار کرد: برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان 6 محور کلیدی وجود دارد که محور اول مربوط به “نظام مالکیت فکری” می‌شود.

معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری افزود: متاسفانه اساسا چیزی به اسم “نظام مالکیت فکری” در کشور ما وجود ندارد. سالانه بیش از 5 هزار اختراع داخلی ثبت می‌شود، در حالی‌که تنها حدود 60 اختراع خارجی به ثبت می‌رسد، این مساله نشان می‌دهد تنها به صورت ظاهری مالکیت فکری را داریم.

وی “ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری” را محور دوم این فرایند عنوان کرد و گفت: این مبحث در ایران چالش‌های متعددی دارد؛ زیرا به تکنیک که بعنوان مبحث فرهنگی و انصاف که بعنوان مبحث دانشی در حوزه ارزش‌گذاری مطرح است، واقف نیستیم.

الیاسی با بیان این که  “اعتبار” رکن سوم این مقوله است، ادامه داد: در شرایطی که نظام مالی در کشور ما بر مبنای وثیقه است، در دنیا نظام اقتصاد دانش‌بنیان، نظام اعتبار است.

معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: متاسفانه در ارائه خود با ادعا، پروپاگاندا و دروغ مواجه هستیم. اغراق و عدم پایبندی به تعهدات کوچک، مشکل‌ساز است.

وی “بازیگران حرفه‌ای” را رکن چهارم این عرصه عنوان کرد و گفت: حرفه‌ای بودن در شرکت‌های دانش‌بنیان بر دانشمند بودن است. بنیان‌گذاران شرکت دانش‌بنیان باید حرفه‌ای بوده و برای شرکت ارزش قائل باشند.

الیاسی تصریح کرد: از میان 3 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور تنها حدود 200 شرکت صادرات دارند که از این تعداد 25 شرکت نوپا هستند. زمانی که سنت صادرات در یک شرکت دانش‌بنیان گذارده می‌شود، یعنی ژن آن شرکت خوب است.

معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه “نوسازی و تغییر رفتار دولت” پنجمین رکن این فرایند است، گفت: در اکنون حاضر دولت حمایت‌گر و متمرکز است، در حالیکه دولت باید نهادساز باشد و بجای حمایت‌گری باید تنظیم‌گری کند و در این راستا مصرف دانش‌بنیان را هدف خود قرار دهد.

وی ششمین رکن این عرصه را “استحصال نیروی انسانی” عنوان کرد و افزود: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است. ما 5 میلیون دانشجو داریم که در فضایی آموزش می‌بینند که نیاز به فرآوری دارد.

الیاسی با تاکید بر اینکه باید جریانی را برای استحصال نیروی انسانی شروع کنیم، اظهار کرد: در این حوزه باید جسورانه رفتار کنیم. ما فکر می‌کنیم مزیت ما نیروی انسانی است، در حالی‌که نقطه ضعف ما است چراکه نیروی انسانی ما به دنبال برتری‌جویی بوده و از باخت ترس دارد. این نیرو نیاز به فرآوری دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
مرجع گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
x

این مطالب را نیز ببینید!

ویژگی های نسخه جدید تلگرام

چند روز اخیر تلگرام نسخه جدیدی را به نام tellegram X منتشر کرده است که به گفته دوروف مدیر این ...

تولید هیدروژن خالص با کارایی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

[ad_1] محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با هدف تکیه بر سوخت‌های پاک، هیدروژن خالص را با یک فرایند شیمیایی ...

سومین سمپوزیوم ایمونوسل‌تراپی در سرطان برگزار می‌شود

[ad_1] سومین سمپوزیوم ایمونوسل تراپی در سرطان با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی برگزار می‌شود. به گزارش ...